Тема: Позакласний захід для батьків і дітей «Лінгвістичне лото» |
Тема: Позакласний захід для батьків і дітей «Лінгвістичне лото»
Мета:
- відновити знання дітей з основних розділів науки про мову, активізувати пізнавальну діяльність учнів, формувати стійкий інтерес до вивчення рідної мови;
- розвивати навички аналізувати і зіставляти мовні явища, реакцію, мову, логічне мислення;
- виховувати любов до рідної мови, активну життєву позицію, родинну підтримку і взаємодопомогу, любов і повагу до батьків, сімейну гордість, залучивши до лінгвістичної гри батьків; стимулювати бажання краще знати предмет.
Обладнання: набір для настільного лото (на картках числа від 1 до 70) і ґудзики для закривання чисел на кожну парту ( на кожну сім´ю); таблиця з усіма числами від 1 до 70 на дошці для ведення загального обліку; збірка із запитаннями; караоке для музичної паузи.
Хід заняття
І. Орг. момент
ІІ. Вступне слово вчителя.
Дорогі друзі! Сьогодні ми з вами зібралися на велике родинне свято української мови. Кожен школяр сидить зі своєю родиною і саме тому у нашому класі так приємно тепло та затишно. Я пропоную вам пограти у сімейне мовне лото.
ІІІ. Пояснення правил гри.
Для цього моя помічниця ( чия - небудь сестра) роздасть вам зараз картки з рядами чисел. На кожному полі, як ви бачите, знаходяться деякі числа. Представник кожної сім´ї по черзі витягатиме бочечку з числом, я задаватиму питання, а батьки і діти разом відповідатимуть. Коли я отримаю правильну відповідь, усі нас своїх картках можуть закрити це число ґудзиком. Виграє та сім´я, котра першою закриє на своїй картці усі числа. Переможець отримує приз. Приз в студію! (Зазвичай це торт, який потім дружно з´їдає увесь клас)
Ну що ж, починаємо нашу гру!
ІV. Проведення гри «Лінгвістичне лото»
І. Алфавіт. Фонетика
- Скільки букв в українському алфавіті? (33)
- Скільки звуків в українському алфавіті? (38)
- Назвіть букви, які позначають два звуки. (я,ю,є,ї,щ)
- Назвіть пари букв, які позначають один звук (дж,дз, усі букви з м´яким знаком)
- Назвіть голосні звуки (а,о,у,и,е,і)
- Назвіть букви, що позначають голосний звук (а,о,у,и,е,і,я,ю,є,ї)
- Назвіть 5 букв, що позначають приголосний звук
- Назвіть букви, що позначають глухий приголосний звук(ф,к,х,ч,ш,п,с,т, щ,ц)
- Назвіть 5 букв, що позначають дзвінкий приголосний звук (б,р,л,н,д)
- Які приголосні звуки можуть чергуватися у словах? (г-ж-з, к-ч-ц, х-ш-с, д-дж, т-ч)
ІІ. Морфологія
- Що таке іменник? (Це самостійна частина мови, яка називає предмет і відповідає на питання хто? що?)
- Що таке прикметник? (Це самостійна частина мови, яка називає ознаку предмета і відповідає на питання який? яка? яке? які?
- Що таке займенник? (Це самостійна частина мови, яка вказує на особу або предмет, але не називає його)
- Що таке числівник? (Це самостійна частина мови, яка називає кількість предметів або їх порядок при лічбі і відповідає на питання котрий? скільки?)
- Що таке дієслово? (Це самостійна частина мови, яка називає дію і відповідає на запитання що робити? що зробити?
- Що таке прислівник? (Це самостійна частина мови, яка називає ознаку дії і відповідає на питання як? де?коли?)
- На які групи діляться частини мови? (самостійні і службові)
- Назвіть 5 сполучників (і,й,та, а,але,зате, або, чи, то, хоч)
- Назвіть 5 прийменників (у,в,до, на, за, по, при)
- Назвіть 5 вигуків (ой, ай, ох, ах, ого-го)
ІІІ. Орфогафія (Правопис)
- Як пишеться не з дієсловами? (Окремо, крім неволити, нездужатися, незчутися, ненавидіти, непокоїти, непритомніти, нетерпеливитися, нетямитися, нехтувати)
- Як пишуться префікси роз-, без-? (З літерою з)
- Як пишуться префікси з-,с-? ( Префікс с- пишеться перед к, ф, п, т, х, перед іншими літерами пишеться з)
- Як пишуться власні назви? (З великої літери, а у неістот – в лапках)
- Як перевірити ненаголошений голосний у корені слова? (Змінити слово так, щоб на цей голосний падав наголос)
- Як пишуться корені –бер-, -бир-, -дер-, -дир-, -тер, тир, -стел-, -стил-? ( Якщо після кореня стоїть суфікс а, то у корені пишемо «и», інакше – «е»)
- Як в орудному відмінку пишемо слова ніч, піч, річ? (З двома літерами ч: ніччю, річчю, піччю - відбувається подвоєння )
- Поставте в орудному відмінку слова трава, вежа, рілля. Поясніть правопис.(Травою, чашею, ріллєю – тверда, мішана і м´яка групи)
- Поставте у давальному відмінку слова брат, кінь. трубач. У чому особливість? (Дві форми: брату, братові, коню, коневі, трубачу, трубачеві – і три групи – тверда,м´яка і мішана)
- Як в орудному відмінку пишемо слова совість. безвість, радість? Поясніть правопис.(Совістю, безвістю, радістю – якщо у слові є «ст», то подвоєння не відбувається)
ІV. Лексикологія
- Що таке синоніми? (Спільні за значенням слова)
- Що таке антоніми? (Протилежні за значенням слова)
- Що таке омоніми? (Слова, які однаково пишуться, але мають різне значення)
- Назвіть 5 власне українських слів (хата, бунчук, запорожці, чайка (човен), джерело)
- Назвіть 5 запозичених слів (термос, метр, шарф, інерція, штраф)
- Назвіть 5 незапозичених слів ( вода, земля, хліб, небо, мати)
- Назвіть 5 професійних термінів ( цегла, бетон, цемент, церезит, ґрунтовка)
- Назвіть 5 офіційно-ділових термінів (документ, заява, паспорт, інструкція, автобіографія)
- Доберіть 3 синоніми до слова «радісний» (щасливий, усміхнений, веселий)
- Доберіть 3 антоніми до слова «трусливий» (сміливий, мужній, відважний)
- Словотвір
- Які ви знаєте способи творення слова? (Префіксальний, суфіксальний, префіксально – суфіксальний, перехід з однієї частини мови в іншу, безафіксний,складання основ, слів, абревіація (запис першими буквами))
- Яким способом утворе слово «виписати»? (Префіксальним від основи дієслова писати)
- Яким способом утворе слово «садочок»? (Суфіксальним)
- Яким способом утворе слово «заспівувати»? (Префіксально – суфіксальним)
- Яким способом утворе слово «черговий»? (Перехід слова з однієї частини мови в іншу)
- Яким способом утворе слово «вихід», «спів»? (Безафіксним)
- Яким способом утворене слово «життєдайний»? (Складання основ, слів)
- Яким способом утворене слово «інтернет»? (Складання основ, слів)
- Яким способом утворене слово «ЗОШ»? (Абревіація)
- Яким способом утворене слово «РЦДЮТ»? (Абревіація)
VІ. Синтаксис
- Що вивчає синтаксис? (словосполучення і речення)
- Що вивчає пунктуація? (Правила постановки розділових знаків)
- Що таке словосполучення? (два або більше слів, об´єднані за змістом і граматично)
- Що таке речення? (кілька слів. які об´єднані за змістом і граматично. що виражають закінчену думку)
- З чого складається словосполучення? 9З головного і залежного слова)
- На які групи поділяються члени речення? (Головні і другорядні)
- Назвіть головні члени речення (Підмет і присудок)
- Назвіть другорядні члени речення (Додаток, означення, обставина)
- Що таке присудок? (Це головний член речення, що називає дію, ознаку або стан, які виконує підмет, і відповідає на питання: що робить підмет? що з ним робиться? хто він є? що він є? який він є?)
- Що таке додаток? (Це другорядний член речення, який називає предмет, на який спрямована дія або по відношенню до якого ця дія відбулася, і відповідає на питання непрямих відмінків: кого? чого? кому? чому? кого? що? ким? чим? на кому? на чому?)
VІІ. Народні прислів´я, приказки, пісні, загадки
- Пригадайте народні прислів´я, приказки, пісні, загадки про працю.
- Пригадайте народні прислів´я, приказки, пісні, загадки про матір.
- Пригадайте народні прислів´я, приказки, пісні, загадки про батька.
- Пригадайте народні прислів´я, приказки, пісні, загадки про природу.
- Пригадайте народні прислів´я, приказки, пісні або загадки про навчання.
- Пригадайте народні прислів´я, приказки, пісні, загадки про дружбу.
- Пригадайте народні прислів´я, приказки, пісні, загадки про сміливість, мужність, хоробрість.
- Пригадайте народні прислів´я, приказки, пісні, загадки про козаків.
- Пригадайте народні прислів´я, приказки, пісні, загадки про Батьківщину.
- Назвіть народні прислів´я, приказки, пісні, загадки на любу тему, які є вашими улюбленими.
Коли родини дадуть відповідь на 15 запитань, учитель робить перерву на музичну паузу. Діти під караоке співають улюблені пісні. Виходить чотири паузи і улюблена пісня переможця.
ІV. Підведення підсумків лото. Нагородження.
Перемагає команда, яка першою закриє усі числа на полі.
Приклад картки лото:
3 |
31 |
42 |
60 |
|||
25 |
46 |
53 |
64 |
75 |
||
7 |
27 |
33 |
58 |
77 |
||
34 |
48 |
69 |