КВК Засідання клубу веселих і кмітливих |
КВК
Засідання клубу веселих і кмітливих
Соціокультурна тема: Я і моя родина
Мета: здійснювати лінгвокультурологічний розвиток школярів;
розвивати мислення, мовлення, пам´ять, уміння доцільно використовувати дієприкметники, щоб зробити мову гнучкою, синтаксично виразнішою;
виховувати любов і повагу до української мови, рідних, вміння поводити себе у гостях, шанобливе ставлення до традицій, переданих нам предками.
Інтегровані предмети: українська мова та література, інформатика, етика.
Методи і прийоми: Технологія «Обмін побажаннями», творче конструювання (розгадування кросворду), бліц – турнір, дослідження -зіставлення, розподільне дослідження - моделювання), лінгвістичний експеримент
Обладнання: таблиці з назвою конкурсів, балами, ручки для журі; комп´ютери, де у папках – завдання для конкурсів та система перевірки завдань.
Випереджувальне завдання: поділити колектив класу на дві команди, обрати капітанів, дати назву командам і оригінально пояснити її; намалювати емблеми; підготувати відеоролик «Ми -…», де яскраво розповісти про себе самих, використавши якомога більше дієприкметників ( відеоролик зняти на мобільний телефон); підготувати домашнє завдання – етично – гумористичне дослідження «В гостях у іменинника».
Хід уроку
І. Орг. момент
ІІ. З´ясування емоційної готовності учнів дозаняття.
Технологія «Обмін побажаннями». Представник від кожної команди висловлює іншим побажання на гру.
ІІІ. Вступне слово.
Мова…
Ми з нею відомі усюди,
Усе в ній, що треба нам, є.
Вона, як зоря пурпурова,
Що сяє з небесних висот,
І там, де звучить рідна мова,
Живе український народ. (Д.Білоус)
Важливою одиницею мови є слово. Слів безліч, але існують вони не хаотично, а об´єднані за певними ознаками в частини мови. Сьогодні ми з вами перевіримо знання й уміння, необхідні для правильного використання дієприкметників у мовленні, вчитимемось працювати у команді, перевіримо вашу кульуру.
Запрошую на сцену команди «Мудрагелі» і «Мовознавці».
Привітаймо наше шановне журі -…
- IV. Засідання КВК.
1 Конкурс: Привітання команд
Усне привітання і відеоролик «Ми – мудрагелі» і «Ми – мовознавці». Одна команда виголошує привітання і показує відеоролик. 2 бали – за привітання, 2 бали – за ролик.
2 Конкурс: Змагання капітанів (Творче конструювання)
Зійти сходинками, розгадавши кросворд. Від поданих дієслів утворити дієприкметники і записати у таблицю.
З утвореними дієприкметниками скласти усно речення. Кожне слово – 1 бал. Кожне речення – 1 бал.
б |
и |
т |
и |
й |
|
|
|||
з |
ш |
и |
т |
и |
й |
|
|||
з |
н |
а |
ю |
ч |
и |
й |
|
|
|
м |
а |
л |
ю |
ю |
ч |
и |
й |
||
с |
п |
і |
в |
а |
ю |
ч |
и |
й |
|
н |
а |
р |
о |
д |
ж |
е |
н |
и |
й |
3 Конкурс: Бліц – турнір
- Який розділ мовознавства вивчає частини мови? (Морфологія)
- Які ви знаєте особливі форми дієслова? (Дієприкметник і дієприслівник)
- Що означає дієприкметник? (ознаку дії)
- На яке питання відповідає дієприкметник? (Який,яка, яке, які)
- Які ознаки прикметника має дієприкметник? (Рід, число, відмінок)
- Які ознаки дієслова має дієприкметник? (Вид, стан, час)
- Яку синтаксичну роль найчастіше виконує дієприкметник? (Означення і присудок)
- Яку синтаксичну роль виконує дієприкметник у реченні: «Нападаючий обернувся»? (Підмет)
- Яку синтаксичну роль виконує дієприкметник у реченні «Битий небитого везе»? (Підмет і додаток)
- Яку синтаксичну роль виконує дієприкметник у реченні «Повітря було напоєне пахощами літнього саду»? (Присудок)
- Яку синтаксичну роль виконує дієприкметник у реченні «Налита сонцем і вітрами, хлюпоче веслами весна»? (Означення)
- На які дві групи за значенням поділяються дієприкметники? (Активні і пасивні)
- Які дієприкметники називають ознаку предмета за дією. яку він сам виконує? (Активні)
- Які дієприкметники називають ознаку предмета за дією, яку виконує над ним інший предмет? (Пасивні)
- За допомогою яких суфіксів творяться активні дієприкметники теперішнього часу І дієвідміни? (уч, юч)
- За допомогою яких суфіксів творяться активні дієприкметники теперішнього часу ІІ дієвідміни? (ач, яч)
- За допомогою яких суфіксів творяться пасивні дієприкметники? (н, ен, т)
- За допомогою яких суфіксів творяться активні дієприкметники минулого часу? (л)
- Що таке дієприкметниковий зворот? (Дієприкметник разом із залежними від нього словами)
- Скільки –н- пишемо у словосполученні «Невблаганна доля»? (Дві: нн)
Журі підводить підсумки: кожна правильна відповідь – 1 бал.
4 Конкурс: «Якого виду?» (Дослідження – зіставлення)
Назвати якомога більше назв родинних стосунків. 1 команда – чоловіки, 2 команда – жінки. (Батько, дід, прадід, прапрадід, син, онук, брат, дядько, небіж, зять, кум, свояк, хрещений, хрещеник, чоловік і відповідно жінки)
5 Конкурс: «Ми – творці своєї мови» (Розподільне дослідження - моделювання)
1 команда загадує пісню. Показати рухами цю пісню своїй команді. Хто швидше?
6 Конкурс: театральний експеримент
За три хвилини придумати і показати жарт «Як ми колядували»
7 Конкурс: Домашнє завдання
«В гостях у іменинника»
Сценка за поданою темою повинна містити дієприкметники різних видів. Оцінюється вміння конструювати речення з дієприкметниками, використовувати їх в активному мовленні, доцільність використання, вміння будувати і розігрувати діалоги. Оцінка – 10 балів.
- V. Підведення підсумків КВК.