Урок 5 |
Урок 5. Урок з елементами пошукового дослідження, моделювання і синтаксичного аналізу тексту
Тема: Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникових зворотів
Мета:
-
навчити знаходити дієприкметникові звороти у реченнях і текстах;
-
формувати вміння відрізняти одиничні дієприкметники від дієприкметникових зворотів;
-
розвивати творчі вміння використання дієприкметникових зворотів у висловлюваннях;
-
за допомогою моленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати культуру поведінки, любов до рідної природи.
Внутрішньопредметні зв´язки:
Синтаксис: уживання дієприкметникових зворотів у реченнях.
Культупа мовлення і стилістика: використання в мовленні дієприкметникових зворотів.
Текст (риторичний аспект): аналіз уживання дієприкметникових зворотів у текстах повідомленнях.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань(формування мовної компетенції)
Методи й прийоми: диктант зворотної дії, пошукове дослідження, дослідження - моделювання, синтаксичний аналіз тексту.
Обладнання: епіграф, картки із завданнями, таблиця з правилами, фото або картини із зображенням природи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Настановчо - мотиваційний етап
Ознайомлення семикласників з темою, метою і завданнями уроку.
Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з дієприкметниковими зворотами, навчимося утворювати їх, спостерігатимемо за вживанням дієприкметникових зворотів у нашому живому. щоденному мовленні.
ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів.
Перевірка домашнього завдання
Диктант зворотної дії
-
Один учень читає дієсловазі складеного вдома диктанту. Вчитель записує утворені дієприкметники за дошкою, а діти – у зошитах, потім відкриваємо дошку і здійснюємо взаємоперевірку робіт
ІV. . Оголошення епіграфа уроку і робота з ним
-
Подивіться на ці фото і малюнки. Що на них зображено?
-
Які почуття у вас викликають ці картини?
-
Прочитайте епіграф нашого уроку:
«Я хочу бачити світ розплющеними очима» І.Драч.
-
Як ви вважаєте, що мав на увазі І.Драч?
-
Коли ми можемо сказати, що людина дивиться на світ з заплющеними очима?
Чи помітили ви який сьогодні чарівний ранок? Опишіть його кожен одним реченням з використанням дієприкметників.
Генералізація знань семикласників.Спостереження над мовним матеріалом
- Погляньте, як передала свої враження від чудового ранку Н.Забіла:
Край моря сонце золотить укриті лісом гори.
-
Розберемо це речення за членами.
-
Але у цьому реченні є одна особливість. І під час розбору ви допустили помилку. Зараз ми її виправимо і вивчимо нову тему «Дієприкметниковий зворот»
V. Пояснення нового матеріалу учителем. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу
VІ. Усвідомлення набутих знань у процесі практичної роботи.
1)Виконання пошукового завдання.
Гра «Знайди мене»
Робота у групах
-
Діти, яка тема нашого уроку?
-
Дієприкметникові звороти дуже хочуть, щоб ви навчилися знаходити їх у реченнях. Проведемо роботу у групах: запишіть речення і знайдіть дієприкметникові звороти. Підкресліть їх.
1. Добріє світ, народжений в любові. (Т.Коломієць.)
2. Рівно і спокійно дише натомлена з праці земля. (М.Рильський.)
3. Тепла ніч, наповнена степовими пахощами, пропливла над Асканією. (О.Гончар.)
4. Жагучими пахощами дихала земля, розпалена сонцем. (З.Тулуб.)
5. Ми розмістилися на возі, добре вимощеному травою. (М.Шиян.)
6. Човен м’яко котився ще не в’їждженою дорогою. (М.Стельмах.)
2) Вчимося утворювати дієприкметникові звороти і ставити розділові знаки.
Дослідження – моделювання
Робота на картках
Замініть словосполучення з дієсловами дієприкметниковими зворотами за зразком. Розставте відповідні розділові знаки.
Зразок: Трава, яку вмила роса – вмита росою трава (невідокр.); трава, вмита росою (відокр.).
Нива, яку напоїв дощ –
Шлях, який укрив порох –
Хмари, які нависли над обрієм –
Віти, які оголилися восени –
Листя, яке впало додолу –
Чорнобривці, які зраділи сонцю –
3) Виконання вправи №134.
Дослідження –синтаксичний аналіз
Спишіть. Поясніть уживання розділових знаків.
Фізкультпауза
4) Виконання вправи №136.
Весела хвилинка
VІІ. Систематизація й закріплення набутих знань.
-
Діти,то що ж таке дієприкметниковий зворот?
-
Складіть по реченню з дієприкметниковим зворотом до пейзажів на дошці ( 5 зображень)
Самостійна робота.
Виконання вправи №135
Спишіть, розставляючи розділові знаки. Підкресліть дієприкметникові звороти.
VІІІ. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
-
Чи сподобався вам наш сьогоднішній урок?
-
Чому ви навчилися?
-
Чи все ви зрозуміли? Які є запитання?
-
За урок ви отримали такі оцінки…
-
Запишіть домашнє завдання ст. 78 – 79 вивчити. Скласти картку самоконтролю за параграфом (6 питань)
-
Скласти текст-опис осінньої природи, використовуючи дієприкметникові звороти (7 речень).
-
Проект: зробити презентацію «Золота осінь» ( або «Чарівна зима»). На кожному слайді – картина осінньої (зимової) природи і підпис – речення з дієприкметниковим зворотом. (7 слайдів)