Методичні матеріали

Урок 7

Оформить заказ

Урок 7. Урок - мовознавча дуель з елементами лінгвостилістичного аналізу (Вправа № 142 у підручнику)

Тема: Безособові форми на –но, -то.

Мета:

ознайомити учнів з безособовими дієслівними формами на –но, -то;формувати загально пізнавальні вміння знаходити ці дієслівні форми у текстах. визначати їх морфологічні ознаки;

розвивати творчі вміння використання дієприкметників на –но, -то у висловлюваннях; за допомогою моленнєво комунікативного дидактичного матеріалу виховувати культурну поведінку, любов і повагу до батьків.

Внутрішньопредметні зв´язки:

Синтаксис: уживання безособових дієслівних формам на –но, -то у реченнях.

Культупа мовлення і стилістика: використання безособових дієслівних формам на –но, -то в різних стилях мовлення.

Текст (риторичний аспект): аналіз уживання безособових дієслівних формам на –но, -то у текстах повідомленнях.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань(формування мовної компетенції)

Методи й прийоми: мовознавча дуель, дослідження – спостереження, дослідження моделювання,

Обладнання: стрічки різних кольорів (паперові) для нагороди за конкурси турніру, план турніру, стрічки з номерами варіантів, паперові «прапори» різного кольору для створення оголошень

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Настановчо - мотиваційний етап

Ознайомлення семикласників з темою, метою і завданнями уроку.

Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з безособовими дієсловами, навчимося утворювати їх, спостерігатимемо за вживанням безособових дієслів у нашому живому. щоденному мовленні. А щоб урок наш був цікавішим, пропоную вам протягом усього уроку провести лицарський турнір. Переможці будуть нагороджені орденом круглого столу короля Артура. Ось план нашого турніру:

Лицарський турнір

    1. «Мовознавча дуель».

    2. «Швидкий і вправний».

    3. «Лицарський поєдинок».

    4. «Бої без правил».

    5. «У дружбі – сила!»

    6. «Лицарі художнього стилю».

      ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів. Генералізація знань семикласників

      Перевірка домашнього завдання

      - Перевіряємо вправу, виконану вдома.

      1. Мовознавча дуель

  • І першим етапом нашого лицарського турніру оголошую мовознавчу дуель!

  • Поверніться до сусіда і визвіть його на дуель – задайте йому запитання, підготовані вдома. Перемагає той, хто правильно відповість на всі запитання. Переможець отримає блакитну стрічку!

    ІV. Оголошення епіграфа уроку і робота з ним

    «До своїх батьків стався так само, як ти б хотів, щоб твої власні діти ставилися до тебе» Ісократ.

    Спостереження над мовним матеріалом

    О мамо,

    Скільки тобою зусиль докладено

    До дитячих маленьких рук!

    Скільки тобою стежинок прокладено

    У час спеки й зимових хуг!

    Твої ніжні руки натруджені

    Сотворили долю мою.

    Моє щастя тобою голублене –

    Тож прийми за це дяку мою.

    (Мажуга О.В.)

    - Діти, чи сподобався вам цей вірш? Чи любите ви своїх матерів? Тож піклуйтеся про них завжди і тоді ви разом будете щасливі. Запишіть вірш у зошити і визначте простим олівчиком назву кожної дієслівної форми.

    - Яку дієслівну форму ми з вами ще детально не вивчали?

    - Так, це безособова форма дієслова. Запишіть собі цю тему в зошити:

    Безособові дієслівні форми на –но, -то


    V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу

    Пояснення нового матеріалу учителем

    з використанням таблиці

    VІІ. Усвідомлення набутих знань у процесі практичної роботи.

    2. «Швидкий і вправний»

    - Справжні лицарі дуже швидкі і вправні. Зараз перевіримо, хто у нашому класі є таким. Переможцями стануть перші п’ять учнів, які виконають вправу швидко і правильно. Виконання вправи №140.

    Дослідження - моделювання

    Завдання:

    1.Утворіть безособові дієслівні форми на – но, - то від поданих дієприкметників за зразком.

    2. Із трьома утвореними дієслівними формами складіть і запишіть речення. Визначте синтаксичну роль дієслівних форм на –но, -то.

    3. «Лицарський поєдинок»

    - Діти, хто хоче випробувати свої сили у лицарському поєдинку? На поле бою (до дошки) викликаються два бійці!

    Виконання вправи №141.

    Дослідження – лінгвостилістичний аналіз

    Завдання:

  1. Запишіть словосполучення з дієслівними формами на –но, -то. У якому стилі вони можуть бути вжиті?

    Заяву розглянуто, комісію сформовано, постанову ухвалено, доповідь заслухано. усі питання обговорено, тези сформульовано, стилю дотримано.

  2. Визначте відмінок, якого вимагають дієслівні форми на –но. то від залежних слів. Сформулюйте висновки.

    Фізкультпауза

    Весела хвилинка

    4. «Бої без правил»

    Робота у групах

    Ділимося на групи. Кожна група отримує стрічку з номером варіанту. Читаємо уважно завдання до вправи і виконуємо. Відповідь коментуємо. Виконання вправи №142

    Завдання:

    1.Прочитайте. Який варіант повідомлення ви б обрали?

    2. Чи доречні безособові дієслова в першому і в другому варіантах? Відповідь прокоментуйте.

    3. Чи належать виділені дієслова в третьому варіанті до безособової форми? Відповідь обґрунтуйте.

    5. «У дружбі – сила».

    Робота у групах

    Виконання вправи №143.

    Учитель пояснює використання безособових дієслів у публіцистичному стилі - в оголошеннях у громадських місцях.

    - Залишаючись у тих же справжніх лицарських командах, виконуємо вправу №143. Кожна команда отримує паперовий «прапор», на якому ви повинні скласти оголошення з безособовими дієсловами за поданою темою.

    Теми:

    1. Здоров’я і гігієна.

    2. Захист природи.

    3. Обережне поводження з газовими та електроприладами.

    4. Правила поведінки на воді.

    5. За здоровий спосіб життя (проти наркотиків і алкоголю).

    6. «Лицарі художнього стилю»

      Виконання вправи №145

      Прочитайте текст. Знайдіть авторські неологізми, які надають віршеві гумористичного звучання і випишіть їх у зошити разом із залежними словами. Перші троє лицарів – переможці, якщо робота буде виконана на королівському рівні – чисто, якісно, охайно.

      ( Відурочено уроки, відперервано перерви, відконтролено контрольні, відоцінено оцінки.)

      VІІІ. Систематизація й узагальнення набутих знань.

      Підсумок уроку. Домашнє завдання.

  • Чи сподобався вам наш сьогоднішній урок?

  • Чому ви навчилися? Що таке безособові дієслова?

  • В яких стилях використовуються безособові дієслова?

  • Чи все ви зрозуміли? Які є запитання?

  • Чому нам слід берегти наших батьків і піклуватися про них?

  • За урок ви отримали такі оцінки…

  • Запишіть домашнє завдання ст. 81 вивчити. Вправа № 144 (письмово.)

  • Підготувати ребус( одне безособове дієслово) для словникового диктанту на уроці (колективна робота – на уроці проводиться диктант за 10 кращими ребусами). Наприклад, на малюнку – сковорідка – ваза – ножиці = сковано.

  • Індивідуальні завдання сильним учням для проведення аступного уроку.