Методичні матеріали

Урок 8

Оформить заказ

Урок 8. Урок з використанням елементів Белл – Ланкастерської системи навчання

На попередньому уроці сильні учні отримують завдання вивчити правило і виконати свою вправу.

Тема: Написання – н – у дієприкметниках і – нн – у прикметниказ дієприкметникового походження

Мета:

  • повторити і поглибити знання школярів про способи творення дієприкметників, зокрема про суфіксальний спосіб; сприяти зміцненню навичок правопису – н – у дієприкметниках і – нн – у прикметниказ дієприкметникового походження та визначати відповідні орфограми, з’ясовувати їх за допомогою орфографічних правил;

  • розвивати вміння аналізувати, порівнювати, конструювати мовні явища;

  • за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти розширенню світогляду та знань учнів про шанування рідної мови, батьків, Батьківщини.

    Внутрішньопредметні зв´язки:

    Синтаксис: уживання дієприкметників у реченнях.

    Культупа мовлення і стилістика: використання дієприкметників в різних стилях мовлення.

    Текст (риторичний аспект): аналіз уживання дієприкметників у текстах, повідомленнях.

    Тип уроку: урок засвоєння нових знань(формування мовної компетенції)

    Методи й прийоми: «карусель», «я – учитель».

    Обладнання: залікова картка учня, на якій «вчитель» виставлятиме результати роботи учнів, епіграф, таблиця з правилом.

    Хід уроку

    І. Організаційний момент

    ІІ. Настановчо - мотиваційний етап.

  • Сьогодні у нас з вами буде дуже цікавий урок. Я запропонувала вашим друзям замінити мене на уроці. Сьогодні вони будуть вчителями, а я –спостерігачем. Але за урок кожен отримає оцінку за результатами роботи, які я виставлятиму в оцю картку. Я надаю слово…

    ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів. Генералізація знань семикласників

    Перший «вчитель» перевіряє домашнє завдання, проводить словниковий диктант за ребусами і пояснює епіграф уроку.

    Перевірка домашнього завдання

    Оголошення епіграфа уроку і робота з ним

    На дошці записаний епіграф: «Любов до Батьківщини починається з любові до матері. А людина починається зі ставлення до матері» (Ю.Яковлєв.)

    - Як ви розумієте цей вислів?

    ІV. Ознайомлення семикласників з темою, метою і завданнями уроку.

    Другий «вчитель» пояснює нову тему за таблицею на дошці.

    Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з написанням – н – у дієприкметниках і – нн – у прикметниказ дієприкметникового походження.

    V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу. Усвідомлення набутих знань у процесі практичної роботи.

    Спостереження над мовним матеріалом

    На уроці використовується метод «Карусель»

    Цей варіант кооперативного навчання, при якому одночасно залучаються в роботу всі учасники навчального процесу. При цьому відбувається активне спілкування та обговорення проблеми між усіма учнями класу. Цю технологію застосовано для

  • повідомлення інформації з нової теми;

  • інтенсивної роботи учнів на уроці для засвоєння повного обсягу знань та більшої їх глибини;

  • розвитку вміння аргументувати свою позицію.

    Учні діляться на групи. Одна група – «вчителі»- отримала попереджувальне домашнє завдання – вивчити правило і виконати певну вправу або роботу, пояснити використання у ній правил. На уроці учні в групах сидять на місцях. «Вчителі» - рухаються по колу від групи до групи, виконують з ними кожен своє завдання або вправу. У власній картці учня виставляють + за виконану вправу і + за пояснення вжитого правила.

    Третій «вчитель» - виконання вправи №146.

    Четвертий «вчитель» - виконання вправи №147.

    П’ятий «вчитель» - виконання вправи №148.


    Фізкультпауза

    Фразеологічна хвилинка(підготовлені вдома учні розігрують діалог на пояснення фразеологізму «гарна як писанка» в особах)

    Шостий «вчитель» - виконання вправи №149.

    Сьомий «вчитель» - виконання вправи №150.

    Восьмий «вчитель» - вчимося культури мови: освітлений – освічений.

    Пояснення слів.

    VІІІ. Систематизація й узагальнення набутих знань.

    Підсумок уроку. Домашнє завдання.

  • Чи сподобався вам наш сьогоднішній урок?

  • Чому ви навчилися? Коли пишеться –н- і-нн-??

  • Чи все ви зрозуміли? Які є запитання?

  • За урок ви отримали у власних картках + , порахуйте їх - такі оцінки ви отримали.

  • Запишіть домашнє завдання ст. 83 вивчити. Вправа № 151 (письмово.)