Методичні матеріали

Урок 9

Оформить заказ

Урок 9. Урок з використанням елементів

Тема: Не з дієприкметниками

Мета:

- повторити і поглибити знання школярів про написання не з різними частинами мови, зокрема з дієприкметниками; сприяти зміцненню навичок правопису не з дієприкметникамита визначати відповідні орфограми, з’ясовувати їх за допомогою орфографічних правил;

- розвивати вміння аналізувати, порівнювати, конструювати мовні явища;

- за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти розширенню світогляду та знань учнів про шанування рідної мови, батьків, Батьківщини.

Внутрішньопредметні зв´язки:

Синтаксис: уживання дієприкметників з не у реченнях.

Культура мовлення і стилістика: використання дієприкметників з не в різних стилях мовлення.

Текст (риторичний аспект): аналіз уживання дієприкметників не у текстах, повідомленнях.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань(формування мовної компетенції)

Методи й прийоми: «мікрофон», дослідження-конструювання, «третій – зайвий», «круглий стіл».

Обладнання: мікрофон, таблиця

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Настановчо - мотиваційний етап.

- Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з написанням не з дієприкметниками. А для цього пригадаємо раніше вивчені правила. Як пишеться не з дієсловами.

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів. Генералізація знань семикласників

Перевірка домашнього завдання

Оголошення епіграфа уроку і робота з ним

«Серце матері – безодня, на глибині якої завжди знайдете прощення» (Оноре де Бальзак)

  • Як ви розумієте цей вислів? Поясніть своїми словами.

    Виконання вправи №154.

    «Мікрофон»

  • Чи бувають у вашому житті негаразди?

  • Давайте прочитаємо текст вправи №154 і поділимося думками про прочитане.

  • Уявіть, що це мікрофон. Передаючи його один одному висловіть свою думку про те, що ви зараз прочитали. Чи завжди батьки люблять свою дитину?

    Постановка проблеми

  • Випишіть усі частини мови з не, посніть правопис.

  • Чи можемо ми пояснити, як пишеться не з дієприкметниками?

  • Тож давайте вивчимо це правило.

    ІV. Ознайомлення семикласників з темою, метою і завданнями уроку.

    Учитель, користуючись таблицею. Пояснює правило.

    Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

    Виконання вправи №155.

    - Ви все зрозуміли? Давайте разом це перевіримо. Виконуємо разом вправу №155.

    V. Усвідомлення набутих знань у процесі практичної роботи.

    Спостереження над мовним матеріалом

    Дослідження-конструювання

    Виконання вправи №156.

    1. Складіть речення з поданими граматичними основами. Запишіть їх. Підкресліть присудки.

    2. Перебудуйте речення так, щоб дієприкметники виконували роль означень. Запишіть ці речення.

    3. Поясніть правопис не в обох випадках.

      Гра «Третій – зайвий»

      Виконання вправи №157.

      Спишіть, знявши риску. Підкресліть у кожному рядку зайве, на ваш погляд словосполучення. Поясніть свій вибір.

      Фізкультпауза

      Весела хвилинка

      «Круглий стіл»

      Виконання вправи №159.

  • Виконуємо завдання по черзі, обговорюємо, ніби ми сидимо за круглим столм.

  • Прочитайте. Поясніть правопис не з виділеними словами.

    Виконання вправи №160.

    Прочитайте, додаючи до виділених слів не. Поясніть правопис слів з не.

    VІ. Систематизація й узагальнення набутих знань.

    Самостійна робота.

    Виконання вправи №158.

    Спишіть, знявши риску.

    VІІ. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

  • Чи сподобався вам наш сьогоднішній урок?

  • Чому ви навчилися? Коли пишеться –н- і-нн-??

  • Чи все ви зрозуміли? Які є запитання?

  • За урок ви отримали такі оцінки ...

  • Запишіть домашнє завдання ст. 83 вивчити.

  • Скласти картку самоконтролю за вивченим.

  • Скласти зворотній диктант за темою «Не з дієприкметниками» (10 слів)