Урок 10 |
Урок 10. Урок з використанням творчих завдань з української мови, що моделюють потенційно важливі життєві ситуації
Тема: Повторення і систематизація вивченого з теми «Дієприкметник». Розбір дієприкметника як частини мови
Мета:
-
повторити і систематизувати знання учнів про дієприкметник як особливу форму дієслова, зміцнювати навички визначення граматичних ознак дієприкметника, формувати навички морфологічного розбору дієприкметника з метою структурування вивченого матеріалу;
-
розвивати творчі вміння використання дієприкметників у власних висловлюваннях;
-
за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до родини, до батьків.
Тип уроку: урок повторення і систематизації.
Обладнання: листи для складання схеми розбору,
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Настановчо - мотиваційний етап.
-
Сьогодні на уроці ми з вами пригадаємо раніше вивчені правила, повторимо і систематизуємо знання про дієприкметник як особливу форму дієслова, зміцнимо навички визначення граматичних ознак дієприкметника, формуватимемо навички морфологічного розбору дієприкметника як особливої форми дієслова.
ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів. Генералізація знань семикласників
Перевірка домашнього завдання.
Усне опитування сусіда за карткою самоконтролю. Десять запитань з усієї теми.
Проведення зворотного диктанту.
Оголошення епіграфа уроку і робота з ним
«Ти можеш бути генієм, героєм, але що ти за людина, судять по тому, як ти розмовляєш із матір’ю» (за Д.Чередниченком)
- Як ви розумієте цей вислів?
ІV. Ознайомлення семикласників з темою, метою і завданнями уроку.
Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
- Діти,скажіть будь-ласка, що таке дієприкметник?
- Ознаки яких частин мови він поєднує?
- Пропоную вам поділитися на групи, порадитися і скласти алгоритм- схему розбору дієприкметника як особливої форми дієслова.
- Давайте разом перевіримо себе за ст.39. У кого зазначені всі категорії? Ви молодці.
V.Усвідомлення набутих знань у процесі практичної роботи.
Спостереження над мовним матеріалом
-
Пропоную вам об’єднатися у пари і виконати вправу №153. Завдання буде таке: записати речення, знайти дієприкметник і розібрати його за схемою.
-
- Перевіряємо робоу.
Фізкультпауза
Вчимося культури мови
Усне повідомлення про слова «розбещений – розпещений»
VІ. Систематизація й узагальнення набутих знань.
-
А зараз пропоную кожному індивідуально оцінити свої знання: виконуємо вправу №161 (тест), крім 14 завдання.
-
Перевіряємо тест.
VІІ. Творчі завдання з української мови, що моделюють потенційно важливі життєві ситуації.
- Пропоную вам написати твір – мініатюру з використанням дієприкметників та дієприкметникових зворотів на запропоновані теми:
а) Творчі завдання – мініатюри до твору-роздуму:
- Чи відчуваєш ти себе щасливою людиною? Якщо так, то чому? Якщо ні, то поміркуй, чого тобі бракує, аби відчути себе щасливим.
- Яким, на твою думку, має бути справжнє щастя?
- Постав ці запитання своїм однокласникам. Чи погоджуєшся ти з їхніми думками? Чому?
б) Проблемні ситуації для написання твору - мініатюри :
- У житті кожного нерідко трапляються труднощі, доводиться долати перешкоди… Чому життєрадісна людина значно легше, швидше знаходить вихід з будь - якої ситуації, скрути, ніж людина сумна, невесела? Опиши цікавий випадок зі свого життя.
- Яким чином людина, яку часто опановує похмурий та безрадісний настрій, могла б змінити своє сприйняття навколишнього світу? Запиши свої поради.
- Наведи приклад життєвої ситуації, в якій тебе обурила людська байдужість. Як би ти вчинив на їхньому місці?
- Чи не складалися колись у тебе обставини таким чином, що «чорні духи» нашіптували обрати спокусливу кривду і розминутися з правдою? Як ти вчинив (вчинила)? Чому? Розкажи про випадок зі свого життя або з життя твого знайомого.
- Чи можна виправити неморальний (ганебний, підлий) вчинок шляхетною метою? Доведи, пригадавши або уявивши певну життєву ситуацію.
Такі завдання дають змогу виявити не тільки мовленнєві знання, але й особисті моральні якості учнів, стимулювати їх внутрішній розвиток.
Після закінчення роботи учні здають зошити.
VІІІ Підсумок уроку. Домашнє завдання.
-
Чи сподобався вам наш сьогоднішній урок?
-
Чому ви навчилися?
-
Чи все ви зрозуміли? Які є запитання?
-
За урок ви отримали такі оцінки …
Запишіть домашнє завдання: повторити ст.70 – 90, скласти 5 речень з дієприкметниковими зворотами, дієприкметник в одному реченні розібрати як особливу форму дієслова. Принести усі роботи, які не встигли оглянути на уроках (диктанти, ребуси, презентації)