Методичні матеріали

Урок 12

Оформить заказ

Урок 12.

Тема: Контрольна робота

Мета:

  • оцінити рівень навчальних досягнень семикласників з теми «Дієприкметник»; перевірити знання і уміння, необхідні для правильного використання дієприкметників і дієприкметникових зворотів у мовленні; удосконалити навички розпізнавати мовні явища, встановлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати тощо;

  • розвивати увагу, спостережливість, уміння логічно мислити, використовувати здобуті знання на практиці;

  • виховувати любов до талантів рідного краю.

    Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.

    Обладнання: тест.

    Хід уроку

    І. Організаційний момент

    ІІ. Настановчо - мотиваційний етап.

    Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.

    ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

    Ознайомлення із критеріями оцінювання тестових завдань закритої і відкритої форм. Проведення інструктажу щодо виконання тестових завдань.

    ІV. Виконання контрольного тесту.

    І варіант

    1. Виділіть правильне визначення дієприкметника.

    А) Особлива форма дієслова;

    Б) самостійна частина мови;

    В) особлива форма прикметника;

    Г) Службова частина мови.

    2. У якому рядку всі слова – дієприкметники?

    А) Цвісти, квітучий, чарівний, цвіт;

    Б) заквітчаний, засаджений, розквітлий;

    В) кажучи, малюючий, варений;

    Г) згаданий, білий, закутаний.

    3. У якому рядку всі слова – активні дієприкметники минулого часу?

    А) Посивілий, осілий, змарнілий;

    Б) атакований, закований, улюблений;

    В) полотий, склеєний, помитий;

    Г) политий, помарнілий, пожовтілий.

    4. Наведіть 5 активних дієприкметників теперішнього часу.

    5. Наведіть 5 пасивних дієприкметників минулого часу.

    6. У якому з речень дієприкметник виконує функцію присудка?

    А) Дороги наші мічені вершинами й утратами (Б.Олійник.).

    Б) Петро дивився на товариша хитрувато примруженими очима (А.Головко.).

    В) Битий небитого везе (Народна творчість).

    Г) Здоєні вівці, немов стуманілі, падають в загороді на камінь(М.Коцюбинський.).

    7. Наведіть приклад речення, у якому дієприкметник виконуватиме функцію означення.

    8. Дієприкметниковий зворот – це:

    А) словосполучення із підрядним зв’язком;

    Б) дієслово із залежним словом;

    В) дієприкметник із залежними словами;

    Г) дієприкметник, що перейшов у іменник.

    9. Запишіть речення із дієприкметниковим зворотом. Підкресліть його.

    10. У якому рядку всі дієприкметники писатимуться з не окремо?

    А) (не)вивчений вірш, (не)засіяні поля, (не)сподівана зустріч;

    Б) (не)виконана робота, (не)витрачена сила, (не)стихаючий шум;

    В) ще (не)привезений хліб, (не)оброблена селянами земля, (не)перемішана мамою каша;

    Г) (не)зігріті сонцем сади, (не)виконане домашнє завдання, (не)попереджений про від’їзд.

    11. Запишіть 5 дієприкметників, які пишуться з не разом

    12.Запишіть речення. Зробіть синтаксичний розбір речення і морфологічний розбір дієприкметника.

    Схвильована жінка стояла на автобусній зупинці.


    ІІ варіант

    1. Дієприкметник –це:

    А) Частина мови, що виражає ознаку предмета;

    Б) частина мови, яка означає дію або стан премета;

    В) особлива форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією;

    Г) особлива форма дієслова, що вказує на додаткову дію.

    2. Які дієслівні ознаки має дієприкметник?

    А) Число, час, особу;

    Б) стан, час, вид;

    В) перехідність – неперехідність;

    Г) спосіб, рід, число.

    3. У якому рядку всі слова – пасивні дієприкметники минулого часу?

    А) Плутаний, згорілий, зімлілий;

    Б) попереджений, рубаний, розбитий;

    В) мелений, прибитий, розталий;

    Г) збудований, опалий, нанизаний.

    4. Наведіть 5 активних дієприкметників теперішнього часу.

    5. Наведіть 5 активних дієприкметників минулого часу.

    6. Наведіть по три приклади дієприкметників доконаного і недоконаного виду.

    7. Наведіть приклад речення, у якому дієприкметник виконуватиме функцію означення.

    8. Дієприкметниковий зворот – це:

    А) словосполучення із підрядним зв’язком;

    Б) дієслово із залежним словом;

    В) дієприкметник із залежними словами;

    Г) дієприкметник, що перейшов у іменник.

    9. Запишіть речення із дієприкметниковим зворотом. Підкресліть його.

    10. У якому рядку всі дієприкметники писатимуться з не окремо?

    А) (Не)скошена трава, (не)политі досі квіти, (не)бачена природа;

    Б) (не)закінчена розповідь, (не)замкнені вікна, ні в чому (не)підтверджений факт;

    В) ще (не)дозрілі врожаї, (не)скошені поля, (не)продумана відповідь;

    Г) (не)помічений човен, (не)підписані документи, (не)дописаний лист.

    11. Запишіть 5 дієприкметників, які пишуться з не разом

    12.Запишіть речення. Зробіть синтаксичний розбір речення і морфологічний розбір дієприкметника.

    Семикласники збирали пожовкле листя на пришкільній ділянці.

    V. Організований збір зошитів для контрольних робіт. Відповіді на запитання, що виникли під час виконання тестових завдань.

    VІ. Заслуховування творів, проектів, огляд презентацій, які не встигли оцінити протягом теми.

    VІІ. Підсумок уроку. Домашнє завдання (індивідуально).