Урок 4 |
Урок 4. КВК.
Тема: Правопис голосних у закінченнях і голосних і приголосних у суфіксах дієприкметників
Соціокультурна тема: Я і моя родина
Мета:
- оцінити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Дієприкметник»; перевірити знання й уміння, необхідні для правильного використання дієприкметників у мовленні; удосконалити навички розпізнавати мовні явища, встановлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати тощо;
- здійснювати лінгвокультурологічний розвиток школярів, розвивати мислення, мовлення, пам´ять, уміння доцільно використовувати дієприкметники, щоб зробити мову гнучкою, синтаксично виразнішою;
- виховувати любов і повагу до рідних, вміння поводити себе у гостях, шанобливе ставлення до традицій, переданих нам предками.
Тип уроку: Систематизація і узагальнення вивченого
Інтегровані предмети: українська мова та література, інформатика, етика.
Методи і прийоми: Технологія «Обмін побажаннями», творче конструювання (розгадування кросворду), бліц – турнір, дослідження -зіставлення, розподільне дослідження - моделювання), лінгвістичний експеримент,
Обладнання: таблиці з назвою конкурсів, балами, ручки для журі; комп´ютери, де у папках – завдання для конкурсів та система перевірки завдань.
Випереджувальне завдання: поділити колектив класу на дві команди, обрати капітанів, дати назву командам і оригінально пояснити її; намалювати емблеми; підготувати відеоролик «Ми -…», де яскраво розповісти про себе самих, використавши якомога більше дієприкметників ( відеоролик зняти на мобільний телефон, передати на комп´ютер по блютусу і на диск; підготувати домашнє завдання – етично – гумористичне дослідження «В гостях у іменинника».
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. З´ясування емоційної готовності учнів до уроку. Технологія «Обмін побажаннями». Представник від кожної команди висловлює іншим побажання на урок.
ІІІ. Визначення мети, дидактичних цілей уроку і планування діяльності.
Мова…
Ми з нею відомі усюди,
Усе в ній, що треба нам, є.
Вона, як зоря пурпурова,
Що сяє з небесних висот,
І там, де звучить рідна мова,
Живе український народ. (Д.Білоус)
Важливою одиницею мови є слово. Слів безліч, але існують вони не хаотично, а об´єднані за певними ознаками в частини мови. Серед них важливе місце належить і особливій формі дієслова – дієприкметникові. Сьогодні ми з вами; перевіримо знання й уміння, необхідні для правильного використання дієприкметників у мовленні; удосконалимо навички розпізнавати мовні явища, встановлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати тощо; оцінимо рівень навчальних досягнень учнів з теми «Дієприкметник».
Запрошую на сцену команди «Мудрагелі» і «Мовознавці».
Привітаймо наше шановне журі -…
IV. Засідання КВК.
1 Конкурс: Привітання команд
Усне привітання і відеоролик «Ми – мудрагелі» і «Ми – мовознавці». Одна команда виголошує привітання і показує відеоролик. Під час відеоролика друга команда повинна виписати якомога більше дієприкметників. У журі на столі – картки з усіма дієприкметниками з кожного ролика для перевірки. 2 бали – за привітання, 2 бали – за ролик, 2 бали – за всі виписані дієприкметники.
2 Конкурс: Змагання капітанів (Творче конструювання)
Зійти сходинками, розгадавши кросворд.
Від поданих дієслів утворити дієприкметники і записати у таблицю.
З утвореними дієприкметниками скласти усно речення. Кожне слово – 1 бал. Кожне речення – 1 бал.
Бити (пас.), зшити (пас.), знати (акт.), малювати (акт.), співати (акт.), народитися (пас.).
б |
и |
т |
и |
й |
|
|
|||
з |
ш |
и |
т |
и |
й |
|
|||
з |
н |
а |
ю |
ч |
и |
й |
|
|
|
м |
а |
л |
ю |
ю |
ч |
и |
й |
||
с |
п |
і |
в |
а |
ю |
ч |
и |
й |
|
н |
а |
р |
о |
д |
ж |
е |
н |
и |
й |
3 Конкурс: Бліц – турнір
1. Який розділ мовознавства вивчає частини мови? (Морфологія)
2. Які ви знаєте особливі форми дієслова? (Дієприкметник і дієприслівник)
3. Що означає дієприкметник? (ознаку дії)
4. На яке питання відповідає дієприкметник? (Який,яка, яке, які)
5. Які ознаки прикметника має дієприкметник? (Рід, число, відмінок)
6. Які ознаки дієслова має дієприкметник? (Вид, стан, час)
7. Яку синтаксичну роль найчастіше виконує дієприкметник? (Означення і присудок)
8. Яку синтаксичну роль виконує дієприкметник у реченні: «Нападаючий обернувся»? (Підмет)
9. Яку синтаксичну роль виконує дієприкметник у реченні «Битий небитого везе»? (Підмет і додаток)
10. Яку синтаксичну роль виконує дієприкметник у реченні «Повітря було напоєне пахощами літнього саду»? (Присудок)
11. Яку синтаксичну роль виконує дієприкметник у реченні «Налита сонцем і вітрами, хлюпоче веслами весна»? (Означення)
12. На які дві групи за значенням поділяються дієприкметники? (Активні і пасивні)
13. Які дієприкметники називають ознаку предмета за дією. яку він сам виконує? (Активні)
14. Які дієприкметники називають ознаку предмета за дією, яку виконує над ним інший предмет? (Пасивні)
15. За допомогою яких суфіксів творяться активні дієприкметники теперішнього часу І дієвідміни? (уч, юч)
16. За допомогою яких суфіксів творяться активні дієприкметники теперішнього часу ІІ дієвідміни? (ач, яч)
17. За допомогою яких суфіксів творяться пасивні дієприкметники? (н, ен, т)
18. За допомогою яких суфіксів творяться активні дієприкметники минулого часу? (л)
Журі підводить підсумки: кожна правильна відповідь – 1 бал.
4 Конкурс: «Якого виду?» (Дослідження – зіставлення)
Запрошуємо по два члени команди до комп´ютера. На екрані – дієприкметники і таблиця:
Дозрілий, сказаний, в´янучий, намальований, працюючий, шитий, готуючий, змарнілий, свистячий, усміхнений, митий.
Перетягнути дієприкметники курсором у відповідну колонку. Хто перший правильно виконає?
Активні |
Пасивні |
|
|
Кожне слово – 0,5 бала.
В цей час команда може заробити додаткові бали:
Кожен член команди утворює дієприкметник, змінює його за родами, числами, відмінками (форму кожного роду і числа провідміняти за відмінками – дітям цього не казати, а у підсумку зазначити, що тільки найпрацьовитіші досягають успіху в житі!).
5 Конкурс: «Ми – творці своєї мови» (Розподільне дослідження - моделювання)
Від поданих дієслів утворити дієприкметники теперішнього часу недоконаного виду і розподілити на дві групи за дієвідмінами, позначити суфікси.
Бігати. читати, лежати, зносити, колоти, дрижати, сидіти, стрибати, говорити, спати, літати, крутити.
1 дієвідміна |
2 дієвідміна |
|
|
Два члена від кожної команди виконують одночасно одне і те саме завдання на картках. Кожне правильно утворене слово – 0,5 бала.
6 Конкурс: Лінгвістичний експеримент
Від поданих слів, де це можливо, утворіть пасивні дієприкметники. Поясніть, чому не утворили від інших. Позначте суфікси.
Плутати – Розбити –
Зімліти – Прибити –
Погризти – Розтанути –
Попередити – Згорнути –
Лити – Принести –
Молоти – Збудувати –
Опадати – Мити –
Нанизати – Розпиляти –
7 Конкурс: Домашнє завдання
«В гостях у іменинника»
Сценка за поданою темою повинна містити дієприкметники різних видів. Оцінюється вміння конструювати речення з дієприкметниками, використовувати їх в активному мовленні, доцільність використання, вміння будувати і розігрувати діалоги. Оцінка – 10 балів.
V. Підведення підсумків КВК. Оцінювання дітей.
Домашнє завдання.
-
Чи сподобався вам наш сьогоднішній урок?
-
Чому ви навчилися?
-
Чи все ви зрозуміли? Які є запитання?
-
За урок ви отримали такі оцінки…
-
Запишіть домашнє завдання: скласти диктант зворотної дії за темою «Утворення активних і пасивних дієприкметників» - 20 слів.