Урок 3 |
Урок 3. Рольова гра.
Тема: Творення активних і пасивних дієприкметників теперішнього і минулого часу
Соціокультурна тема: Я і моя родина
Мета:
навчити дітей утворювати дієприкметники теперішнього і минулого часу, сприяти зміцненню навичок їх написання;
розвивати творчі вміння використовувати активні і пасивні дієприкметники у власних висловлюваннях;
за допомогою мовленнєво – комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов та повагу до батьків,до родини.
Внутрішньопредметні зв´язки:
Лексикологія і фразеологія: ознайомлення з фразеологізмом «Ні риба, ні м´ясо»; спостереження вживання дієприкметників у загадках.
Синтаксис: конструювання дієприкметників відповідної форми у реченнях.
Культура мовлення і стилістика: використання в мовленні дієприкметників.
Текст (риторичний аспект):
Тип уроку: урок засвоєння нових знань(формування мовної компетенції)
Методи й прийоми: рольова гра, дослідження.
Обладнання: бейджики з назвами професій робітників фірми; гроші – жовті, зелені і сині квадрати кольорового картону
Випереджувальне завдання:
- Індивідуальне завдання трьом учням – слайди або схеми (Творення дієприкметників» (дієприкметники пасивного стану минулого часу доконаного і недоконаного виду; активні дієприкметники теперішнього часу недоконаного виду; активні дієприкметники минулого часу доконаного виду)
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Настановчо - мотиваційний етап
Ознайомлення семикласників з темою, метою і завданнями уроку
-
Діти, сьогодні я пропоную вам провести рольову гру. Уявіть. що ми з вами працюємо у фірмі по виробленню нових знань. Давайте розподілимо ролі.
-
Я – президент фірми. Я визначаю напрямки роботи фірми і набираю працівників.
-
У нашій фірмі працює економіст Гончарук Олександр. Він керує фінансами і видає зарплатню.
( Гончарук повідомляє курс валют на сьогодні: жовта гривня – 6 балів, зелений долар – 3 бали, синій євро – 1 бал. )
- Сьогодні на уроці ми поспостерігаємо за вживанням дієприкметників в усній народній творчості і паралельно обговоримо стосунки у родині.
ІІІ. Оголошення епіграфа уроку і робота з ним
«Батько й мати – два сонця гарячих, що нам дарують надію й тепло (В.Крищенко)
ІV. Актуалізація мотиваційних резервів учнів
-
Щоб отримати гроші, треба їх спочатку заробити. Роздає роботу і здійснює управління персоналом наш менеджер Арнаутов Максим. Прошу до дошки.
(здійснює перевірку Д/З, запитує правило, оцінює виконавця)
-
Перевірка домашнього завдання
-
Перевіряємо домашнє завдання…
-
Спостереження над мовним матеріалом
Максим проводить лінгвістичну гру і оцінює результати..
Лінгвістична гра
Швидкісне дослідження – спостереження
-
Відгадати загадки. (1 бал за кожну правильну відповідь)
-
Виписати словосполучення з дієприкметниками у дві колонки: у першу – активного стану, у другу – пасивного. Довести правильність виконання.
-
Чого не було й не буде. а назване людьми? (Пташине молоко)
-
Зимою біле, весною чорне, літом зелене, а восени стрижене. (Поле)
-
У лісі рощене, з лісом віком рівняється, а лісу не бачить. (серцевина дерева)
-
Чорне сукно залізло у вікно. (Ніч)
-
Повернуте до сонця золоте донце. (Соняшник)
-
Скручена, зв´язана, на кілок посаджена, по подвір´ю гуляє. (Мітла)
Генералізація знань семикласників
Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде потрібним на уроці
- А зараз наш маркетологІлюша Валентина дослідить просування нашого товару – наших знань на нашому внутрішньому ринку.
Усне опитування правил з вивченої теми.
Кожне правило – один бал.
-
Діти, давайте пригадаємо, що таке дієприкметник?
-
На яке питання він відповідає?
-
Що означає?
-
Як змінюється?
-
Які граматичні категорії має?
-
Які ознаки прикметника має дієприкметник?
-
Які ознаки дієслова має дієприкметник?
-
Яку синтаксичну роль виконує дієприкметник?
-
Які дієприкметники ми називаємо активними?
-
Які дієприкметники ми називаємо пасивними?
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу
Пояснення нового матеріалу учнями з використанням слайдів або схем. - Ми з вами щодня виробляємо продукт – нові знання. Сьогодні ми з вами навчимося правильно утворювати активні і пасивні дієприкметники, писати Їх, а розкажуть нам про це працівники інформаційного відділу нашої фірми Яворська А, Петров І. та Іванов О.
VІІ. Усвідомлення набутих знань у процесі практичної роботи.
-
Для закріплення знань виконуємо вправу №130.
Завдання:
Прочитайте. Випишіть активні дієприкметники минулого часу доконаного виду. Поясніть спосіб їх творення за зраз ком (письмово)
Зразок: Помолоділий – помолодіти + Л+ ий
-
Виконуємо вправу №131.
Дослідження - моделювання
Завдання:
Прочитайте. Від виділених слів утворіть і запишіть пасивні дієприкметники.
Весела перерва
Наш відділ охорони праці вважає, що ви вже заморилися, тому пропонує вам послухати усмішку.
Учень пропустив багато уроків. Учитель з історії запитує його:
-
З якого часу ти не ходив до школи?
Учень відповідає:
-
Від Троянської війни і до сьогодні.
А також відділ охорони праці пропонує провести фізкультхвилинку.
3) Ми запросили на сьогодні до нас приватного консультанта. Він розкриє вам таємниці, які дуже пригодяться під час написання творчих робіт.
При утворенні пасивних дієприкметників відбувається чергування приголосних:
к – ч – пекти – печений;
с – ш – скосити – скошений;
д – дж – узгодити – узгоджений;
г – ж – запрягти – запряжений;
т – ч – крутити – кручений;
зд – ждж – об´їздити – обїжджений;
ст. – щ – ростити – рощений;
в – вл – зловити – зловлений;
п – пл – купити – кулений;
б – бл – робити – роблений
м – мл – зломити – зломлений;
4)І виконуємо ще одну вправу№132
Завдання:
-
Від поданих дієслів утворіть і запишіть пасивні дієприкметники.
-
Позначте чергування приголосних і випадання голосних. Поясніть ці орфограми.
5) Виконуємо вправу 133.
Завдання:
-
Спишіть, утворивши потрібні дієприкметники за описом у дужках.
-
До якого стилю належать записані речення? Прочитайте їх без дієприкметників. Чи змінився зміст, художня виразність? Відповіді прокоментуйте.
VІІІ. Фразеологічна хвилинка.
-
А зараз – реклама!
Відділ реклами розігрує сценку між бабусею і Ясею, розкриває смисл фразеологізму «Ні риба ні м´ясо» (ст. 77 підручника)
ІХ. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
-
Чи сподобався вам наш сьогоднішній урок?
-
Чому ви навчилися?
-
Чи все ви зрозуміли? Які є запитання?
-
За урок ви отримали такі оцінки…
-
Запишіть домашнє завдання ст. 75 - 77 вивчити. Підготувати словниковий диктант із 12 дієслів на утворення активних і пасивних дієприкметників за зразком:
-
Співати – співаючий – оспіваний.