Методичні матеріали

Урок 2

Оформить заказ


Урок 2: Використання комп´ютерних технологій.

Тема: Активні і пасивні дієприкметники.

Соціокультурна тема: Я і моя родина

Мета:

- розширити знання учнів про дієприкметник як особливу форму дієслова, сприяти формуванню навичок визначати активні і пасивні дієприкметники, навчити утворювати активні і пасивні дієприкметники;

- розвивати загальнопізнавальні вміння знаходити активні і пасивні дієприкметники у текстах, визначати їх роль;, сприяти зміцненню навичок їх написання;

- за допомогою мовленнєво – комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов та повагу до батьків, родини, традицій свого роду.

Внутрішньопредметні зв´язки:

Лексикологія і фразеологія: Засвоєння фразеологізмів, прислів´їв, приказок, крилатих висловів, до складу яких входять дієприкметники.

Синтаксис: уживання дієприкметників у ролі другорядних членів речення.

Культура мовлення і стилістика: використання в мовленні дієприкметникових синонімів, антонімів.

Текст (риторичний аспект):урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань(формування мовної компетенції)

Методи й прийоми:

Обладнання : таблиця «Дієприкметник», комп´ютери.

Усі завдання, позначені * , учитель до уроку вносить у комп’ютер і оформлює будь яким доступним способом (форма, колір і т.д.), завдання виконуються на комп´ютері. При цьому використовуються навички набору і редагування текс ту.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Настановчо - мотиваційний етап

Ознайомлення семикласників з темою, метою і завданнями уроку

ІІІ. Оголошення епіграфа уроку і робота з ним

Нашому роду нема переводу.

До свого роду хоч через воду.

ІV. Актуалізація мотиваційних резервів учнів

1. Перевірка домашнього завдання

- Що ми з вами вивчили на минулому уроці?

- Перевіримо домашнє завдання.

Веббінг

Веббінг перекладається як «павутиння слів». Це метод побудови логічних структурованих зв´язків між явищами і подіями. Грунтується він на асоціативних і логічних елементах розумової діяльності школярів. Веббінг починається з ключового слова, навколо якого нарощуються нові слова – терміни. що пов´язані з ним асоціативно або логічно. Учитель показує перше слово, учні «Нарощують павутину» - розповідають правило і називають наступне слово, яке характеризує виучуваний термін.

Веббінг як спосіб перевірки правил , вивчених з теми «Дієприкметник»

Дієприкметник

Від прикметника: Від дієслова:

//\/\\

Рід Число Відмінок Вид Стан Час

//////

Чоловічий Однина Називний Доконаний Активний Теперішній

Жіночий МножинаРодовийНедоконаний ПасивнийМинулий

Середній Давальний

Знахідний

Орудний

Місцевий


Слова для павутини можна набрати і роздрукувати на комп´ютері і виставляти готові по мірі називання учнем слова і правила про нього.

- Чи всі отримані на минулому уроці знання ми відтворили на нашій павутині?

2. Спостереження над мовним матеріалом*

*Із поданих форм дієслова виберіть дієприкметники і перетягніть їх у таблицю:



Говорити, намальований, скажу, втече, писана, сидячи, міг би, змушений, піднята, похолодало, виносять, опрацьоване, сидимо, вимовлені, світає, зшита, підписаний, складаєте, досягнута, причесала б, укладений, ходжу, вижата, принеси,оспівані.




3.Робота з текстом

* Прочитайте текст. Визначте тип і стиль мовлення. Доберіть заголовок. Аргументуйте свій вибір.

Батьківський поріг

Рідна домівка… Чим вона є для кожного із нас?

У цих словах всі людські сподівання. Власна хата оспівана в багатьох піснях. Тільки в рідних стінах людина почуває себе повністю захищеною і справжнім господарем.

Споконвіку хата виконувала своє призначення родинного вогнища, де вчили любити батьків, природу, навчали спостерігати, як дихає земля, росте трава, виблискує досвітковим сонцем роса на моріжку, любити пахучу руту – м´яту, прислухатися до щебету солов´я.

Рідна хата! Уславлена в піснях, вона завжди буде символом добра і надії, її незгасимий вогник світитиметься теплом маминої любові, вірою в добро. Хто б що не говорив, Вітчизни без рідної домівки не було й не може бути.

  • Доведіть, що виділені слова – дієприкметники.

  • Визначте, як відбувається позначувана дія: за участю самого предмета чи під впливом іншого предмета.

    V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу

    Пояснення нового матеріалу учителем

    з використанням таблиці

    Таблиця виводиться на екран комп´ютера і учні слухають пояснення, спостерігаючи за екраном.



Активні

Пасивні

Значення

Називають ознаку предмета за дією, яку він сам виконує:

співаючий учень (учень, який сам співає);

зів´яле листя (листя, яке вже зів´яло).


Називають ознаку предмета:

А) За дією, яку виконує над ним інший предмет: проспівана пісня (пісня, яку хтось проспівав);

Б) За зворотною дією на самого себе: усміхнена дівчина (дівчина усміхнулася)

Теперішній час

Бувають тільки недоконаного виду:

міцніючий організм,

дозріваючий помідор.


-

Минулий час

Бувають тільки недоконаного виду:

зміцнілий організм, дозрілий помідор.

Бувають доконаного виду: скошений лан.

Бувають недоконаного виду (рідко): кошений лан.


VІ. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи

  1. Усний словотворчий диктант.

  • Діти. я називаю вам дієслова, а ви утворюєте від них активні дієприкметники:

    Читати, писати, малювати, співати, стрибати, бігати.

    - А тепер утворюємо пасивні дієприкметники:

    Прочитати, написати, оспівати, зшити, вимити, намалювати.

    2. Виконання вправи № 127 (письмово).

    Читаємо по реченню ланцюжком, пояснюємо орфограми у виділених словах, називаємо і виписуємо дієприкметники.

    Олівцем вгорі визначаємо вид пасивних дієприкметників.

    3. Пригадаймо. (правило ст.74 внизу)

    Виконання вправи №128 (усно).

    4. У творах ви часто бачите на полях літеру Г. Що вона означає? Зараз ви попрацюєте чарівниками Граматикусами. Виправте закінчення дієприкметників. Хто перший правильно виконає завдання, отримає орден Фенікса.

    У споруджений будинку, на зачинений дверях, у зростаючий свідомості, на заощаджений кошти, зростаючий добробутом, над синіючий морем, на вицвілий дереві, на зігрітий землі, серед скошений луків, у виконуваний завданні.

    5. Творче завдання «Порадуємо маму». Кожен із вас може заробити зараз гарну оцінку. Для цього слід виконати наступне завдання.

    - Які дієприкметники ми називаємо активними?

    - А пасивними?

    Дослідження – моделювання за аналогією

    * Утворити активні дієприкметники минулого часу доконаного виду. Позначити суфікси.

    Зразок: Засмагнути – засмаглий.

    Почорніти –

    побіліти –

    помолодіти –

    змарніти –

    повеселіти –

    пожовтіти –

    заколоти –

    обгоріти –

    спітніти –

    зарости –

    *Утворити активні дієприкметники теперішнього часу недоконаного виду. Позначити суфікси.

    Зразок: Жовтіють – жовтіючий.

    Відцвітають -

    зеленіють -

    працюють -

    сплять -

    палають -

    думають -

    * Утворити в зошиті дієприкметники пасивного стану минулого часу доконаного і недоконаного виду. Позначити суфікси.

    Зразок: Оспівати – оспіваний.

    Писати, написати, прочитати, робити, зробити, будувати, збудувати, рити, перерити, бити, розбити, крити, вкрити, малювати, намалювати, мити, вимити.


    VІІ. Систематизація і узагальнення знань

    1. Дайте відповіді на запитання.

    - Які дієприкметники називають активними?

    - Які дієприкметники називають пасивними?

    - Доведіть, що слова працюючий і опрацьований – дієприкметники.

    - Поясніть, за якими ознаками ви розрізняєте активні і пасивні дієприкметники.

    - У якому часі не вживаються пасивні дієприкметники?

    - Діти, що є найголовнішим для кожної людини?

    - Як треба ставитися до батьків, до рідної хати, до своєї родини?

    ІХ. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

  • Чи сподобався вам наш сьогоднішній урок?

  • Чому ви навчилися?

  • Чи все ви зрозуміли? Які є запитання?

  • За урок ви отримали такі оцінки…

  • Запишіть домашнє завдання ст. 74 вивчити. Вправа № 129 (письмово).

  • Скласти картку самоконтролю за вивченим.

  • Індивідуальне завдання трьом учням – слайди або схеми (Творення дієприкметників» (дієприкметники пасивного стану минулого часу доконаного і недоконаного виду; активні дієприкметники теперішнього часу недоконаного виду; активні дієприкметники минулого часу доконаного виду).